KUR’AN’LA BULUŞMAK PROJESİ

KUR’AN’LA BULUŞMAK MEAL OKUMA YÖNTEMİ

 

(Ankara Din İşleri Yüksek Kurul Üye Rıfat Oral‘ın Kuran’ın Anlamıyla Buluşmak Kitabından Uyarlanmıştır.)

(Bu çalışmaiçin Rıfat Oral Beyefendiden mail yolu ile müsaade alınmış, kendisi memnuniyetini şu sözlerle ifade etmiştir; “Esselamu aleykum Kur’an’la Buluşmak ile ilgili çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyorum. Tablolar güzel olmuş. Hizmetlerinizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.İnşallah imkan bulabilirsem Kur’ân’la Buluşmak kitabının 3. ve sonraki serilerini hazırlayacağım. Dua ve selam ile…”)

 

BİRİNCİ DEVRE 1.ETAP TANITIM METNİ

 • Grup yöneticisi tarafından 30 kişilik kapasite ile bir grup kurulur.(whatsapp vb.)
 • 6 devreden oluşan bu çalışma 30 kişi ile 5 senede tamamlanacaktır.
 • Her hafta değiştirilmek üzere yönetici tarafından grup üyelerine cüzlerdağıtılır.
 • Herkes bir hafta içinde istediği zaman bitireceği cüzünü tamamlayınca içinden etkilendiği kısa öz 1 ayet cümlesi seçer.
 • Seçtiği 1 ayet cümlesini;

İsmi,cüz numarası, süre adı ve numarası ile paylaşır.

Örneğin: 27. Cüz / Esma Sarıdiken/ Zâriyat 51. Ayet(”Allah’ın yanına başka bir ilâh daha katmayın.”)

Eğer ayetin başından, ortasından veya sonundan bir kısmı paylaşılacaksa,(O, Rahmandır, Rahimdir……) veya (……O, Rahmandır, Rahimdir…….) veya (……..O, Rahmandır, Rahimdir.) şeklinde belirtilir.

 • Sadece bir ayet paylaşılacaktır. Toplamda 30 ayet paylaşılmış olacağından, bu ayetlerin kısa ve öz olması ile uzun süreli tam bir istifade sağlanmış olacaktır.
 • Paylaşacağımız ayetler, ekran görüntüsü veya resim olarak değil, yazı şeklinde; kişi ismi, cüz numarası, sure ismi ve ayet numarası ile birlikte tek bir mesajda paylaşılmalıdır. Böylece, arşivlemek isteyen için bütünlük ve kolaylık olacaktır.
 • Android telefonu olanlar için, Feyz’ul Furkan meal uygulamasını telefonunuza yükleyip seçtiğiniz ayetleri, kopyala yapıştır sistemiyle kolaylıkla paylaşabilirsiniz.
 • Kişi isteğine göre, kuran defteri veya renkli şık özel bir defter alıp, her devrede notlarını o deftere yazabilir. Beş yıl sonra o defter onun için çok güzel bir anı, birikim ve kendini özel hissettiricek bir eşyası olarak tarihe geçecektir. Meal defteri tutanlar için; meal okuma sürecinin her devresinde farklı renkte kalemlerle işaretlemeler yapabilirsiniz. (Bu tavsiyedir, isteyen yapabilir)
 • Böylece 1 hafta sonunda topluca bir meal hatmi yapılmış ve 30 farklı cüzden, 30 farklı ayet ile, 30 tane ayetin farkındalığı kazanılmış olur.
 • 30 hafta sonunda, herkesin meal hatmi tamamlanmış olacaktır.
 • Grupta seçtiğimiz ayetler dışında “Amin , hayırlı cumalar vb.” Paylaşımlar yapılması olayı hedefinden uzaklaştıracağı için yasaktır. Bu hususa dikkat etmeyen grup üyeleri, gruptan çıkarılacaktır.
 • O hafta içinde, olağanüstü bir durumdan ötürü paylaşılamayan cüz, diğer haftaki cüzle birlikte paylaşılabilir.
 • Grupta, 08.00 – 23.00 saatleri arasında paylaşım yapılmalıdır.
 • Aklınıza takılan soruları, ilk gün gruba sorabilirsiniz. İkinci günden itibaren sorularınızı özelden grup yöneticisine sormalısınız.

İstifade Edilecek Mealler

1-Feyzü’l-Furkân Kur’ân-ı Kerîm Meali – Hasan Tahsin Feyizli

2-Kur’an-ı Kerim Meali – Türkiye Diyanet Vakfı

3-Kuranı Hâkim ve Meali Kerim – Hasan Basri Çantay

4-Kur’an-ı Kerim Meali – Ömer Nasuhi Bilmen

(Bu mealler arasında, açık, sade dili ve tefsir özelliği sebebiyle, Feyz’ül Furkan meali tercih edilebilir)

Sıkça Sorunlan Sorular;

 • Herhangi bir cemaate özel bir çalışma mıdır?

 Ankara Din İşleri Yüksek kurulunda görevli olan Rıfat Oral beyefendinin kitabından whatsapp’a uyarlanan bu çalışma, herhangi bir cemaate bağlı olmaksızın yürütülen bağımsız bir çalışmadır. Her cemaat kendi aralarında bu çalışmayı uygulayabilir. Amaç tüm Müslümanların ortak noktası olan kuranın anlamıyla buluşmaktır.

 • Okuyorum ama anlamıyorum?

Kur’an’ın anlamıyla Buluşma yolunda, ilk etapta okunanların akılda kalmaması veya anlaşılmaması durumu geçici bir durumdur. İstikrarla devam edildiğinde Kur’an’ın kendisini okuyucuya nasıl açtığı görülecektir.

 • Cüzümü bitirdiğim an ayetimi paylaşabilir miyim?

Yedi gün içinde bitirmeniz gereken cüzünüzün seçtiğiniz ayetini istediğiniz gün 08.00-23.00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

 • Bu mealler dışında başka bir meal takip edebilir miyim?

Edebilirsiniz. Başka bir meali takip edenler, bir süre yanında, Feyz’ul Furkan’ı da takip ederlerse; Diyanetin en anlaşılır, kapsamlı meali Feyz’ul Furkan’dır cümlesini idrak etmiş olacaklardır.

 • Beş sene devam edemeyebilirim, Şimdilik birinci devrede kalabilir miyim ?

Dilediğiniz zaman çıkma hakkına sahipsiniz. Fakat esas olan tamamlamaya niyet etmek ve Allah’tan nasip etmesini dilemektir. Devre içinde cıkmak grubun motivasyonun bozacağından devre arasında tercihinizi yapabilirsiniz.

 • Verilen Cüzün Arapçasını da okumak zorunda mıyız?

Böyle bir zorunluluk yoktur ama dileyen okuyabilir.

 • Sadece meal okusak etkilendiğimiz ayeti grupta paylaşmasak olur mu?

Amaç, sadece hatim yapmak değil, etkilendiğimiz ayetlerle birlikte Kuran’ın anlamından istifade ederek bir hatim yapmaktır.

 • Allah’ın her ayeti güzel, birini seçmek edeben uygun mu? Amacımız görevi tamamladım demektir. Her ayet bizim için Allah’ın kelamı ve aynı değerdedir.

IMG-20170420-WA0000

BİRİNCİ DEVRE 2.TUR TANITIM METNİ

1.DEVRE; 2. ETAP

 • Bu turda, meal grubundaki herkes aynı cüzü okur. (Herkes 1. Cüz gibi)
 • Okunan cüzden kısa ve öz bir cümle seçilip grupta paylaşılır.
 • Okunan cüzün kısa ve öz bir şekilde herkes tarafından özeti çıkarılır. Her hafta bir kişi bu özetin 5 dakikalık sunumunu yapar
 • Özette o cüz kendisi için ne ifade ediyorsa onu yazar.
 • Okunan cüzden en fazla 3 soru çıkarılır. Özetin sunumunu yapan kişi, özet sonunda çıkardığı sorularla konunun anlaşılmasını sağlar. 3 soru yerine 1 soru da paylaşılabilinir. 30 kişi 30 soru yeterli olucaktır. Cevaplarının da yanında paylaşılması verimi artırır. Açık uçlu sorular olabilceğinden cevapların kısa öz olmasını rica ederiz.

Bu etapta Sorulan Sorular

 • Word programını kullanmayı bilmeyenler cüz özetlerini nasıl yazıp paylaşabilir?

Mesaj olarak yazabilir veya ses kaydı yapabilir. Mühim olan, grup yöneticisine görevin tamamlandığını göstermektir. Böylece 30 kişinin özetleri ve soruları ile sorumlu olunan cüz zihinlere kazınmış olacaktır.

 • Cüz özetinden çıkarılan soruların cevaplarını da paylaşmalı mıyız?

Soru cevap şeklinde paylaşım yapmak meşakkatli olacağından sorular, herkes tarafından tefekkür edilerek cevaplanabilir. Cevaplanamayan sorular, grup yöneticisine özelden sorulabilir.

2.etap sunumları Örnekleri 

1.cüz Özeti;

Kur’ân-ı Kerîm, Rabbimiz yüce Allah’ın bütün insanlara gönderdiği cihanşümûl, son ve en mükemmel talimat ve tebligâtıdır. Onu insanların, özellikle inananların dilinden kalbine aksedip hayatına hâkim olması için indirmiştir. H.T.Feyizli

 1. Fâtiha Sûresi

“Ümmü’l-Kitâb” (Kitab’ın anası/özü) anlamındadır.

6.” Bizi doğru yola (İslâm’a) ilet (İslâm ile yaşat).” Yaşamadan canımızı alma Yarab, yaşamak anca böyle güzel.. yaşamak kelimesinin huzuru burada.

 1. Bakara Sûresi

Sureye, Mü’minin(1-5) kâfirin (6-7) ve münafığın(8-20) vasıfları ile giriş yapılmış. En çok münafıktan bahsedilmiştir.

Şu unutulmamalıdır ki son iki tanedir. Cennet ve cehennem. Mümin cennete kâfir cehenneme girecektir. Peki münafık nerededir? Eğer kişinin münafıklığı imanî konularda ise ebedi cehennem, amelî konularda ise 4 şekilde muamele görür; 1. Allah dilerse affeder hesapsız cennete girer. 2. Kolay bir hesabı olabilir. 3. Zor bir hesabı olabilir. 4. Günahı miktarınca cehennemde azap görüp cennete girer.

O anlamda her lâ ilâhe illallah muhammmedenrasûlullah diyen cennete girecek. Ama günahı miktarınca cehennemde kalıp cennete girenlerden olmamak için hesapsız cennet ister, dua eder, çabalarız.

(21-22) ibadet edin, ibadet edeceğiniz Allah’ı tanıyın.

(23-24) Kurandan tam inanın.

(25) Sonuç cennettir.

(26) Sivrisinek

(27) Fâsık kimseler

(28-29)  Küfür nankörlüktür. Her şey insan içindir.

(30-38) İnsanın yaratılması, hz Adem as. Yasak elma

(39-42) İsrail oğullarına, Kur’an’a inanmalarının emri

(43-46) İbadet bilinci

(47-~—) İsrail oğulları, Firavun, Hz. Musa, kâfirlerin vasıfları.

Hayır (iş böyle değil!) Kim (büyük) bir kötülük işler de (şirk olan bu) günahı kendi (benliği)ni çepeçevre kuşatırsa, işte onlar ateş ehlidirler. Orada devamlı kalacaklardır. (Bakara 81)

(102) Hz. Süleyman (as.)

(132) İbrahim (as.), Yahudilerin sıfatları

Genel olarak imanî konulardan ve Allah’ın sıfatlarından bahsedilmiştir. İbadetlerin detaylarına değinilmemiştir. İhlas, niyet,imanî konular ağırlıklı olmakla beraber geçmiş ümmetlerden örneklerle günümüze nasihatlar verilmiştir

Sorular;

 1. Fatiha ile açılan kapıdan Bakara ile devam edince kulu ne bekliyor?
 2. Geçmiş ümmetler ve Peygamberlerden sıkça bahsedilmesinin günümüze yansıması ne olabilir?
 3. İnek ve sivrisinek gibi hayvanların isminin ve onlarla yaşanan olayların anlatılması kul ile Rab ilişkisi açısından nasıl yorumlanır?

 

İKİNCİ DEVRE TANITIM METNİ

 1. DEVRE
 • Bu devrede herkes, 1. Devre 2. Turda olduğu gibi her hafta bir cüz okuyarak hatmini tamamlar.
 • Okunan cüzden kavram veya kelime seçilir. Bu kavram ile alakalı 5 dakikalık sunum hazırlanır. Sunumdan kasıt, o kelime ile ilgili kendi cümleleri veya beğendiği makale linki yada video linki olabilir.

 Örneğin;

3.cüz,Esma Sarıdiken;

Seçilen kelime; “kıyamet” (Bakara 254)

Sunum; “Büyük alametler ise, şu hadiste bildirilmiştir: ‘On alamet meydana gelmedikçe kıyamet kopmaz. Deccal’ın çıkışı, Hz. İsa’nın yeryüzüne inmesi, Ye’cuc ve Me’cucun çıkışı, Dabbetü’l Arz’ın çıkışı, güneşin batıdan doğması, doğuda, batıda ve Arap yarımadasında meydana gelmek üzere yerin batışı, duman ve insanları mahşer yerine sürecek olan ve Aden çukurundan çıkan bir ateşin zuhuru.’ Bu hadiste geçen alametlerin bir kısmı aynı zamanda Kuran’da da muhtelif ayetlerde yer almaktadır.” (Kaynak: Diyanet)

Önemli Hususlar;

 • Sunumda sağlam kaynak çok önemli bir husustur.
 • Emin olmadığınız; site, isim ve kitapları özelden sorabilirsiniz.
 • Sunumda şiirde seçebilirsiniz.
 • Sunum yapacak olanların, sunumlarını, kaynağını tespit etmek için, önceden özelden göndermesi, grup yöneticisi tarafından sağlanmalıdır.
 1. DEVRE TANITIM METNİ.

Tarih Merkezli;

a) Kıyamet alametleri;

 • 1 hatim; Meal Grubu, sadece bir hafta boyunca bu konu üzerinde durur.
 • Herkes kendisine verilen cüzlerdeki kıyamet alametlerini bulur, paylaşır ve bu devrenin bu kısmı böylece sona erer.
 • Sorumlu olunan cüzdeki Kıyamet alametleri ile alakalı bütün ayetler veya seçilen ayetler grupta paylaşılır.

b) Kırılma noktaları;

 • 5 hatim; Meal Grubu, beş hafta boyunca bu konu üzerinde durur.
 • Kırılma noktalarında, kavimlerin helâkı, peygamberlerin gelişi, hicret, tevbe aşamaları vb. Konular dikkate alınır.
 • Kişiler, hangi ayetin kırılma noktası olduğuna kendisi karar verebilir.

Burada amaç, düşünmektir.

 • Grup üyeleri, kırılma noktaları ile ilgili paylaşılan diğer ayetlere yorum yapmamalı, grubu olumsuz etkilememeli, seçimi okuyucuya bırakmalıdır.

c) Peygamberler Tarihi;

 • 11 hatim; Meal Grubu, on bir hafta boyunca bu konu üzerinde durur.
 • Sadece diğer peygamberlerin tarihi ve kıssaları dikkate alınır. Çünkü sonraki aşamada Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav.) konusu ele alınacaktır. (13 hatim)
 • Sorumlu olduğu cüzde çok fazla peygamber kıssası bulunan kişi, en fazla 5 ayet paylaşımı yapabilir.

d) Hz .Muhammed (sav.)

 • 13 hatim; Meal Grubu, on üç hafta boyunca bu konu üzerinde durur.
 • Böylece, grup üyeleri 30 haftanın sonunda (1, 5, 11, 13), dört farklı bakış açısı ile bir hatmini tamamlamış olur.

Üçüncü devrenin sonunda;

 • Grup üyelerinden, dilediği dört aşamanın birinden seçtiği ayetten sunum istenir.
 • Bu dört başlığa ve belirlenen hatim sayılarına göre, grup konu ve hatimleri tamamlar.
 • Grup ortak kararı ile 5 dakikalık sunumlar yapılır.
 • Sunum yapmak konusunda üye, serbest bırakılır.
 • Sunumların önce yöneticiye gönderilmesi rica olunur.
 • Kişinin sorumlu olduğu cüzde,konu ile ilgili çok fazla ayet varsa bile, en fazla beş ayeti paylaşma hakkına sahiptir.
 1. DEVRE

Zühd ve Takva Merkezli;

 • Zühd; dünyada ahiretini düşünerek yaşamak,

Takva; hakkıyla Allah’tan korkmak demektir.

 • Üç kısımda değerlendirilir; olumlu davranışlar, olumsuz davranışlar ve dualar şeklinde ele alınır.

*Mühlikât yani helake sebep olan kötü ve günah işler konusunda, 14 hatim.

*Munciât yani insanı kurtuluşa götüren işler, 15 hatim.

*Dua ve zikirler, 1 hatim.

 • Grup üyeleri belirtilen hatim sayısı boyunca bu konular üzerinde durur.
 • Kişinin sorumlu olduğu cüzde, konu ile ilgili çok fazla ayet varsa bile, en fazla beş ayeti paylaşma hakkına sahiptir.
 • Bu etabın sonunda, gruba küçük bir ölçme değerlendirme sınavı yapılır.
 • Grup, sunum yapmak konusunda serbest bırakılır.
 • Sunumların önce yöneticiye gönderilmesi rica olunur.
 1. DEVRE

Akaid Merkezli;

 • Tevhid konusunda, 7 hatim.
 • Risalet konusunda 15 hatim.
 • Ahiret konusunda, 8 hatim.
 • Grup üyeleri belirtilen hatim sayısı boyunca bu konular üzerinde durur.
 • Kişinin sorumlu olduğu cüzde, konu ile ilgili çok fazla ayet varsa bile, en fazla beş ayeti paylaşma hakkına sahiptir.

*Tevhid; Allah’ın varlığı birliği ile ilgili ayetler.

*Risalet; peygamberliğin hak olması ile ilgili ayetler.

*Ahiret; ölüm ve sonrası ile ilgili ayetler.

 • Grup üyeleri, sunum yapmak konusunda serbest bırakılır.
 • Sunumların önce yöneticiye gönderilmesi rica olunur.
 1. DEVRE

Ahkam Merkezli;

En ağır devredir.

 • İbadet, 8 hatim.
 • Muamelat, 3 hatim. (İnsanların birbiriyle veya ferdin toplumla yahut da toplumların birbiriyle olan hukuki, idari, mâli, iktisadî ve beşeri münasebetlerini düzenleyen hükümleri ifade eder.)
 • Ahvali şahsiye(Hakiki şahısların, hukuki varlıklarıyla alakalı olan hukuki durumlar. Doğum, evlenme, boşanma, evlat edinme, ölüm hadiseleri gibi.),3 hatim.
 • Helal ve Haram, 2 hatim.
 • Ef’âli Mükellefin (Müslüman olan kimsenin yapması ve sakınması gereken dini işler), 1 hatim.
 • Kitap ve Sünnetin bağlayıcılığı, 1 hatim.
 • İçtihat ve Kıyas, 1 hatim.
 • Seddi Zerâi (Haram yada kötü davranışlara götüren yolların kapatılması), 1
 • Örf ve Âdet, 1 hatim.

(Bkz: Kur’an’ın anlamıyla buluşmak, Rıfat Oral, syf. 43,44)

 • Grup üyeleri belirtilen hatim sayısı boyunca bu konular üzerinde durur.
 • Kişinin sorumlu olduğu cüzde, konu ile ilgili çok fazla ayet varsa bile, en fazla beş ayeti paylaşma hakkına sahiptir.
 • Grup üyeleri, sunum yapmak konusunda serbest bırakılır.
 • Sunumların önce yöneticiye gönderilmesi rica olunur.

Yönetici Rehberi

1.devre 1 etap

 • Meal okumaya niyetlenen kişilerden onay alıp ismini alır ve grubu kurar.
 • Hayatında eline hiç meal almayanlar olabilceğinden meal okuma ile ilgili bilgi verilmelidir. (bu çalışma şu an tamamlanmadı, sonrasında eklenecektir.
 • İlk gün grupta soru sormak serbesttir. İkinci günden itibaren soruları özelden almaya başlar.
 • Grubu veya prosedürleri onaylamayan veya mesajları görmeyen varsa yine ilk gün önce mesajla sonra arayarak olumlu olumsuz muhakkak bir yanıt alarak gruptaki 30 kişinin görüp onaylamasını planlar.
 • Sonra 1. haftanın cüzlerini o günün tarihi ile 1′ den 30′ a isimleri yazarak tek mesaj halinde grupta paylaşır.

Örneğin;

5 Mart 2016, 1.hafta cüzleri

 1. Ayşe
 2. Fatma
 3. Sevda
 4. Hülya… gibi 30. Cüze kadar yazıp tek mesajda paylaşır.

Sonraki haftalar da ise geçen hafta paylaştığı cüzleri paylaşmayanı belirterek 2.hafta cüzlerini açıklar.

Örneğin;

5Mart 1.hafta cüzleri

 1. Ayşe +
 2. Fatma +
 3. Sevda –
 4. Hülya -… şeklinde 30. Cüze kadar yazıp tek mesajda paylaşır.

+ geçen hafta cüzünü paylaştı

– geçen hafta cüzünü paylaşmadı, anlamındadır.

Bu artı eksi olayında kişinin kendisini takip acısından yardımcı olmak için olduğunu gruba yazarki kırılmalar olmasın.

 • Üç hafta üst üste paylaşmayan kişi aranıp ikaz edilir. Hala paylaşmamaya devam ederse, usulünce gruptan çıkarılır.
 • Ayetlerin kısa öz paylaşılmasına tatlı müdahele ederek oturtması lazımdır.

Örneğin; Lokman Sûresi / 33.Ayet

 1. Ey insanlar! Rabbinizin emrine uygun yaşayın babanın çocuğuna fayda veremeyeceği, çocuğun da babasına fayda veremeyeceği bir günden korkun! Şüphesiz ki Allah’ın vaadi gerçektir. Dünya hayatı, sizi asla aldatmasın. O çok aldatıcı (şeytan ve dostları) da sizi Allah(’ın affı) ile sakın aldatmasın (günaha daldırmasın ve ibadetten alıkoymasın!)

Lokman Sûresi 30. Ayet uzun bir ayettir. Fakat dört kısa ayet cümlesine dönüştürülebilir;

…Ey insanlar! Rabbinizin emrine uygun yaşayın.

…Babanın çocuğuna fayda veremeyeceği, çocuğun da babasına fayda veremeyeceği bir günden korkun!

…Şüphesiz ki Allah’ın vaadi gerçektir.

…Dünya hayatı, sizi asla aldatmasın.

…O çok aldatıcı (şeytan ve dostları) da sizi Allah(’ın affı) ile sakın aldatmasın.

 • devre 1.tur mantığı kısa ve öz ayet cümlesi seçmektir.

1.DEVRE 2.turda ise;

Herkes aynı cüzü okuyup paylaşıcak.

Özetlerin kısa olmasına özen gösterin. Soruların cevapları ile rica edin. Acık uclu soruların cevaplarında grubun dağılmasına izin vermeyelim.

Aksi görüş tartışma olma ihtimali olduğundan gerkirse özelden veya hemen arayarak gruba hakim olmalı. O anlamda aynı gün özet ve soruları alırsa uzun mesai harcama zorunda kalmaz.

2.DEVRE ( Bu Devrelere başlandığında şekillenecektir.)

3.DEVRE ( Bu Devrelere başlandığında şekillenecektir.)

4.DEVRE ( Bu Devrelere başlandığında şekillenecektir.)

5.DEVRE ( Bu Devrelere başlandığında şekillenecektir.)

6.DEVRE ( Bu Devrelere başlandığında şekillenecektir.)

GENEL OLARAK GRUBU NASIL AKTİF TUTABİLİRİZ?

 • Her hafta başında meal grubunu motive edebiliriz;

Üyelerin eksiksiz paylaşımlarına özel teşekkürler, tamamlanmamış paylaşımlara  motive cümleleri, uzun süre (en fazla 3 hafta) Paylaşım yapmamış olanları ise, arayıp hoş bir üslup ile meal okumaya teşvik edebiliriz.

 • Meal okumanın önemli ile ilgili kısa paylaşımları cüz dağıtma zamanında yapabilir.  Grup üyelerinden tavsiyesi olanlar özelden yöneticiye mesaj atması tavsiye edilir.
 • Birinci haftanın sonunda, yeni cüzler paylaşılmadan önce, önceki hafta paylaşılan cüzler arasından bir ayet seçip, tefekkür ayeti adı altında, grubu motive edebilir, bu ayetin tefekkür edilmesi ile grup üzerinde farkındalık oluşturabiliriz.
 • Dinleme ile ilgili tavsiye; örneğin; bir ay boyunca sürekli olarak dinlenecek bir sure belirleyebiliriz. Arapçası ile dinlemek isteyenleri de düşünerek, link paylaşımı da yapabiliriz.
 • Aynı surenin, 3 imam ile olan linkini verip dinlemelerini tavsiye edebiliriz.
 • Herkese Duha suresinin aşağısından bir sure ezberlemesini rica edebiliriz. Ezberinde olanlara ise bir tanesini her namazda devamlı olarak okumasını rica edebiliriz.
 • Çalışmayı yapan grup başkanları, gruplarındaki soruları birbiri ile paylaşarak, sistemin oturmasını sağlayabilirler.
 • Erkek Meal Grubu için İrtibat; Mehmet İsen 05323744364
 • Bilgi ve öneriler için Esma Sarıdiken mail adresi; esmaaygun@hotmail.com

 ŞU ANA KADAR GRUPLARDA YAPILAN DUYURULAR.

“Değerli meal severler! Sizlere iki hususu duyurmak istiyoruz;

Öncelikle, sadece meal deyip sünneti ve Efendimizin hayatını önemsemeyen grupların varlığı bize üzmektedir. Bizler meali iyi bir kul, iyi bir ümmet olmak için okuyor, Peygamber (sav.)’in yolunda olmak, O’nu tanımak, O’nun gibi Kur’an ahlakına bürünmek için okuyoruz. Sünnetsiz Kur’an’ı anlamanın imkânsız olduğunu, Peygamberimizi tanımadan, sevmeden, tek başına mealin yeterli olmadığını biliyoruz.

Diğer duyurumuz ise; özellikle diyanetin önerdiği ve en kapsamlı meal olan Feyz’ul Furkan meali hakkında başlatılan kampanya;  Artık kendinize veya dostlarınıza kargo yoluyla meal hediye edebilirsiniz. www.100bindost.org

MEAL YÖNETİM