“EN BÜYÜK HABER” TİYATROSU ANTALYADA

IMG-20170307-WA0019

       “Muhsin iflas etmiş bir fabrikatördür. Haciz ve davaların etkisinden uzaklaştırmak için kızı ve karısını memlekete yollar. Fakir bir semtte tek oda bir ofis tutup işlerine devam etmeye çalışır. Arkadaş bildikleri kişiler işleri bozulunca ondan uzaklaşır ve onu bir başına bırakırlar. Fabrika müdürü İlyas ve çaycı Hayri herşeye rağmen Muhsin’i yalnız bırakmazlar. Muhsin derin bunalımdan intihar ederek kurtulmayı planlar, tüm denemelere rağmen başaramaz.

      Bir gün Muhsin’nin köylüsü olduklarını idda eden Sefer ve Rasim ofisi ziyaret ederler. Rasim ve Sefer bir gece ofiste bulunan kasayı soymak için harekete geçerler. Soygun esnasında etrafta bulunan kitaplara çarpan Rasim düşürdüğü Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlar. Bu esnada Muhsin iki hırsızı ansızın yakalar. Rasim ve Sefer Kur’an-ı Kerim’in kendileriyle konuştuğunu söylerler. Bu üç adam Kur’an ile tanışma sürecine gider ve değişim başlar.”

      Hikâyesini Ahmet Mercan’ın yazdığı, İstanbul Sosyal Gelişim Derneği’nin yapımını üstlendiği, Tiyatro Külliyen tarafından sahnelenen ve gittiği her ilde yoğun bir ilgi ile karşılanan oyun, 1 Mart 2017 Çarşamba Günü Kepez Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde, Antalyalı tiyatro severlerin yoğun katılımı ile sahnelendi.

       Organizasyonunu, Antalya Ahlak Kültür Çevre ve Eğitim Derneği (AKÇED) ve Kepez Belediyesinin üstlendiği tiyatro gösterisi, AKÇED derneği ve KAB Platformunun daha önceden ortaklaşa düzenlediği “Kur’anı Kerimi Anlamak ve Yaşamak” konulu Kısa Film Senaryo Yarışması’nın ödül töreni ile başladı.

       Tiyatro öncesi düzenlenen ödül töreninde, “Annem mi? Katilim mi?” adlı senaryosu ile en iyi senaryo seçilen Hacı Dudu Mehmet Gebizli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatma Şeyma Köken’e 1.lik ödülü olan 3.000 TL, Okudun mu? adlı senaryo ile yine Hacı Dudu Mehmet Gebizli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Arzu Kaya’ya 2.lik ödülü olan 2.000 TL, “Merak ediyorum” adlı senaryosu ile Antalya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Zeynep Merve Karakaya’ya ise 3.lük ödülü olan 1.000 TL verildi. Ayrıca Senaryoların hazırlanmasında emeklerinden dolayı okullar adına okul müdürlerine Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği’nin (ÇEKÜD) ödül sahibi kişi ya da kurum adına fidan dikilmesi muhteviyatlı hediyesi olan “Dikili Ağacım Var” plaketleri verildi.

      90 Dakikalık “En Büyük Haber” adlı tiyatro gösterisi, gösterime çıktığı diğer salonlarda olduğu gibi Antalya gösteriminde de sonuna kadar ilgi ile izlendi ve finalinde ise salonun dakikalarca ayakta alkışlaması ile bir kez daha hak ettiği ödülü almış oldu.

       Kur’an’ın anlaşılmasına yönelik farkındalık oluşturmak ve insanlığın ana kitabı olan Kur’an’la bağlarını daha güçlü hale getirmek amacıyla hazırlanan “En Büyük Haber” ile ilgili seyircilerden tekrar tekrar izlemek istendiği yönünde çok olumlu görüşler gelmesi ise varılmak istenen hayırlı amaca ulaşmakta ve verilmek istenen mesajın verilmesinde tiyatro gibi bir argümanın ne derece etkili olduğu da ortaya çıkmış oldu.